Hormonální jógová terapie je holistickým přístupem k odstranění problémů způsobených nízkou či nevyrovnanou hladinou ženských pohlavních hormonů. Přináší poměrně rychlé výsledky a pomáhá tak ženám lépe projít obdobím menopauzy, u mladších žen pak výrazně či zcela eliminuje projevy hormonální dysbalance.

SEMINÁŘE/KURZY

Během semináře či kurzu se naučíte ucelenou sestavu cviků hormonální jógy a budou vám předány veškeré informace potřebné k samostatnému domácímu cvičení. Cvičení doma vám zabere cca 30 minut, 3 – 4x týdně a svou náročností je dostupné ženě jakéhokoliv věku, není nutná předchozí zkušenost s jógou.

Provence, 2015. Dinah Rodrigues


Celou původní sestavu hormonální jógy dle Dinah Rodrigues doplňuji navíc o práci s pánevním dnem, s níž je tato sestava mnohem více efektivní a přirozeně tak vychází z ženské anatomie v rovině fyzické i energetické. 

 

Opakovačky pro absolventky

Pokud jste absolvovaly 2denní seminář či kurz a chcete si sérii jednorázově připomenout a nebo rády cvičíte ve skupině, je pro vás ideální otevřená lekce „opakovačka“. Pokud jste absolvovala kurz/seminář hormonální jógy systému dle Dinah Rodrigues u jiné lektorky, i tak můžete na opakovačky přijít (kontaktujte mě prosím mailem, zařadím Vás do  mailing listu absolventek mého semináře/kurzu a budu Vás tak informovat o aktuálních termínech opakovaček).

KDE: centrum Jemný svět, Chopinova 10, Praha 2 Vinohrady

CO JE HORMONÁLNÍ JÓGA?

Hormonální jóga je sérií jógových technik, která je zaměřena na aktivaci a harmonizaci ženského hormonálního systému. Je alternativou či doplněním k medikamentózní hormonální léčbě, zcela či velmi výrazně eliminuje nepříjemné projevy související s hormonální nerovnováhou, jakou může být období menopauzy, PMS, nepravidelná, chybějící či bolestivá menstruace, neplodnost způsobená hormonální nerovnováhou, poporodní deprese, snížená funkce štítné žlázy, osteoporóza, únava, problémy s pletí aj. Autorkou této série cviků hormonální jógy je brazilská psycholožka, Dinah Rodrigues. Nejlepší vizitkou této série budiž vitalita, s jakou Dinah i ve svých 92 letech neúnavně školí další lektory této techniky a vede semináře po celém světě. Více se o metodě a vědecké studii, kterou je podložena, dozvíte na oficiálních stránkách autorky www.dinahrodrigues.com.br/yoga/default.htm

JAK HORMONÁLNÍ JÓGA FUNGUJE?

Jde o efektivní propojení statických a dynamických jógových pozic, dechového cvičení a specifických energeticko-svalových kontrakcí (bandhy), které je zaměřeno na vnitřní masáž endokrinních žláz, zodpovědných za vyrovnanou hladinu hormonů v ženském těle a jeho zdravé fungování. Konkrétně se jedná o hypofýzu, štítnou žlázu, vaječníky, nadledvinky a příštítná tělíska. V kombinaci s technikami cílenými na proudění energie a vizualizacemi je pak vědomě ovlivněn tok energie k těmto žlázám a dochází k reaktivaci produkce hormonů a harmonizaci celého hormonálního systému.

V případě akutních potíží je dobré cvičit denně, pří mírných potížích postačí 3-4x týdně a za účelem prevence a udržení stavu pak 1x týdně. Některé ženy zaznamenají změny svého stavu již po týdnu cvičení, jiné potřebují 3 – 4 měsíce, toto je velmi individuální.

KOMU JE HORMONÁLNÍ JÓGA URČENA?

  • všem ženám po 35. roce věku, kdy se začíná hladina hormonů snižovat
  • ženám, které se potýkají s projevy snižující se hormonální hladiny a nežádoucími příznaky předčasné menopauzy či menopauzy (nespavost, deprese, návaly horka, emoční podrážděnost a náladovost, úzkosti, migrény, bušení srdce, únava, zhoršená kvalita vlasů/vypadávání, lámavost nehtů, suchost pokožky, přibírání na váze, urogenitální suchost sliznic)
  • ženám jakéhokoliv věku s nevyrovnanou hormonální hladinou (PMS, bolestivá či nepravidelná menstruace, akné, nadměrné ochlupení, polycystické vaječníky, cysta na vaječníku, hormonální nerovnováha po vysazení antikoncepce, myomy, snížené libido, únava)
  • ženám, které trpí nespecifickými gynekologickými problémy (svědění, výtoky, záněty)
  • ženám, které mají díky hormonální nerovnováze či špatnému prokrvení pánve problémy s početím
  • ženám, které chtějí obnovit svou vitalitu, být schopné zvládat stresové situace, zkrátka cítit se lépe býti ženou

 

KDY HORMONÁLNÍ JÓGU NECVIČIT –

KONTRAINDIKACE

Během těhotenství, v případě onemocnění kdy je zvýšená hladina estrogenu nežádoucí (rakovina prsu a dělohy podmíněna hormonálně, velké myomy), pokročilá endometrióza, osteoporóza s tendencí ke zlomeninám, krátce po operacích, hyperthyreóza, akutní zánětlivé onemocnění, kyretáž (v předchozích 2 měsících), vážné psychické onemocnění, kýla, epilepsie. Pokud jste v procesu IVF, prosím konzultujte s lektorkou. Rovněž mladé dívky, které začaly menstruovat teprve nedávno, by tuto techniku používat neměly. V případě pochybností prosím konzultujte se svým lékařem.